تجهیزات و لوازم یدکی فیلترهای شنی

اجزای قطعات فیلتر شنی

لیست اجزای قطعات ثابت فیلتر شنی
۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۰:۱۸ گزیده اخبار فیلتر شنی CTR
تعداد بازدید:۳۹۷
اجزای قطعات فیلتر شنی در واقع تشکیل دهنده استراکچر یا ساختار صافی شنی هستند که عملکرد هر کدام از قطعات تاثیر مستقیم بر راندمان فیلتر شنی دارد. این مدل تجهیزات موثرترین مکانیزم را جهت جدا سازی املاح معلق آب‌ها بین قطر ۶۰ تا ۱۰۰ میکرون را دارا است. ذرات ناخالص مشمول انواع پلانکتون‌ها، مواد عالی، باکتری‌ها، گل، ذره‌های حاصل از خوردگی، رنگ و... می‌شوند. فیلترشنی در اصل نوعی مخزن محسوب شده که اجزای اصلی آن از یک شیر ورودی و خروجی، نازل‌ها، شن و سیلیس‌ها تشکیل می‌گردد. فیلترهای شنی هر کدام در سه دسته کند (آرام)، تند ثقلی و یا تند تحت فشار قرار می‌گیرند. در ادامه با نحوه عملکرد هر کدام از اجزای قطعات فیلتر شنی آشنا خواهید شد.
اجزای قطعات فیلتر شنی

اجزای قطعات فیلتر شنی در واقع تشکیل دهنده استراکچر یا ساختار صافی شنی هستند که عملکرد هر کدام از قطعات تاثیر مستقیم بر راندمان فیلتر شنی دارد. این مدل تجهیزات موثرترین مکانیزم را جهت جدا سازی املاح معلق آب‌ها بین قطر 60 تا 100 میکرون را دارا است. ذرات ناخالص مشمول انواع پلانکتون‌ها، مواد عالی، باکتری‌ها، گل، ذره‌های حاصل از خوردگی، رنگ و... می‌شوند. فیلترشنی در اصل نوعی مخزن محسوب شده که اجزای اصلی آن از یک شیر ورودی و خروجی، نازل‌ها، شن و سیلیس‌ها تشکیل می‌گردد. فیلترهای شنی هر کدام در سه دسته کند (آرام)، تند ثقلی و یا تند تحت فشار قرار می‌گیرند. در ادامه با نحوه عملکرد هر کدام از اجزای قطعات فیلتر شنی آشنا خواهید شد.

لیست اجزای قطعات ثابت فیلتر شنی

دستگاه فیلتر شنی جهت تصفیه آب کارخانجات صنعتی، فاضلاب، استخر پرورش ماهی و... از اجزای ثابتی تشکیل می‌شود. که هر کدام از قطعات فیلتر شنی عهده‌دار عملی جهت پاکسازی یا بهسازی دستگاه هستند. این قطعات مهم عبارت از:

  • مخزن صافی شنی
  • نازل و افشانک فیلتر شنی
  • بستر سیلیس‌ها
  • انواع شیرها در فیلترشنی

انواع مخازن صافی شنی:

فیلتر شنی دارای یک مخزن از متریال فولاد، کربن استیل، فایبرگلاس FRB و... میباشد. فیلتر شنی گالوانیزه از ورق سیاه (گالوانیزه) با آلیاژ ST37 است که با فلز روی همپوشانی دارد. این صفحات در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاومت بالایی را دارا می‌باشند. همچنین طول عمر بیشتری را در مقایسه با فیلترهای شنی فلزی با پوشش اپوکسی دارند. به همین علت قیمت صافی شنی گالوانیزه نسبت به فلزی گرانتر میباشد.

اجزای قطعات فیلتر شنی / انواع تجهیزات و قیمت لوازم یدکی فیلتر شنی

فیلترهای شنی با مخزن فایبرگلاس بهترین تجهیز برای تصفیه آب صنعتی و استخرها هستند. چرا که با تشکیل سرعت مناسب برای فیلتراسیون، پاکسازی ایده‌آلی را فراهم می‌نماید. به صورتی که در زمان تصفیه، آب کثیف استخر از لوله ورودی داخل صافی میشود. سپس دبی پمپ و نیروی جاذبه سیال را از درون شن به طرف پایین انتقال می‌دهد. در انتها شن‌ها و ماسه‌های ریز تمامی ذرات زائد را از آب استخر می‌گیرند.

جهت دریافت لیست کامل از قیمت انواع فیلتر شنی کلیک کنید.

مخازن فلزی و فایبرگلاس در انجام فرآیند، طول عمر و سرعت عملکرد با یکدیگر تمایز دارند. یکی از تفاوت‌های مهم فیلترهای فلزی و فایبرگلاس سطح فیلتراسیون آن‌ها است. صافی شنی فلزی یک صفحه نازل داشته که افشانک‌ها روی آن قرار میگیرند. به همین علت در مقایسه با مدل فایبرگلاسی مقطع فیلتراسیون زیادتری دارند. چرا که عملکرد پاشش نازل به طور وسیع انجام شده و دارای آب پاکسازی شده تمیزتری هستند. فیلتر شنی با مخازن فایبرگلاس از قطعات ضد زنگ به شمار می‌آید. زیرا در داخل آن لایه پلی اتیلن به کار برده شده است و تا 15 سال بدون مشکل خاصی کار می‌کند. لازم به ذکر است متریال تمامی قطعات فیلتر شنی اعم از مخزن و دیگر اجزای آن بر اساس نوع کاربرد مورد احتیاج انتخاب می‌شود. پارامترهایی مانند: ظرفیت، حجم، فشار کار، جنس و ابعاد تعیین کننده این موضوع هستند.

نقش نازل و افشانک به عنوان اجزای قطعات فیلتر شنی :

نازل و افشانک فیلتر شنی از قطعات کاربردی صافی شنی می باشد که برای یکنواخت سازی جریان آب در تصفیه استفاده میگردد. در صافی شنی افشانک‌ها مانع عبور سیلیس، کربن و یا رزین از فیلتر میشوند. تولید نازل فیلترشنی با متریال پلی‌پروپیلن فشرده یا جنس برنج است و اگر دستگاه فلزی باشد روی یک ورقه نازل منظم جای دارد. نکته‌ای که در طراحی اجزای قطعات نازل باید رعایت گردد یکسان بودن جریان در تمام فیلتر شنی می‌باشد. اگر فواصل بین افشانک‌ها مناسب نباشد موجب گرفتگی دستگاه شده و عملکرد آن را پایین می‌آورد. نازل افقی و عمودی، فوگر فیلتر کربن، افشانک سختی‌گیر و شیپوره میکس بد پرکاربردترین اجزا در بهسازی آب و فاضلاب هستند. هر چه استحکام قطعات نازل فیلتر شنی بیشتر باشد طول عمر و کارایی آنها نیز بیشتر می شود.

اجزای افشانک دستگاه شنی شامل سه دسته قسمت صافی، روزنه کنترل آب و دنباله نازل میباشد. که وظیفه اصلی بر عهده بخش صافی است که شیارهایی در خود دارد. اندازه شیارها از 2/0 تا 1 میلیمتر متغیر بوده و به سایز مدیا وابسته می باشد. ابعاد بزرگتر برای نرخ‌های جریان بالا قابلیت استفاده دارند. همچنین شیار 2/0 الی 4/0 برای مکان‌هایی که در تماس مستقیم با مدیا هستند به کار برده می‌شود. روزنه کنترل آب عهده‌دار انتقال جریان سیال در نازل فیلترشنی است. دنباله افشانک نیز با روزنه یا بدون آن هوای ورودی به نازل را کنترل می‌کند.  

قطعات انشعاب سیالات در فیلتر شنی

آشنایی با سیلیس و دسته‌بندی آن:

سیلیس گروهی از مواد معدنی تشکیل شده از سیلیکون و اکسیژن است. سیلیس‌ها مهمترین اجزای فیلتر شنی به شمار می‌آیند. نوع استخراج شده آن که دارای فرمول شیمیایی Sioz می‌باشد، در صنعت آب و فاضلاب کارایی بالایی دارد. سنگ سیلیسی که در صافی شنی کاربرده می‌شود باید از خلوص 99 درصد برخورددار باشد. در زیر لایه انتهایی سیلیس استرینهای برنجی یا پلاستیکی برای جمع آوری و گذر آب وجود دارد. سیلیس‌هایی که در فیلتر شنی ریخته میگردد 80 درصد حجم مخزن را بدون توجه به ظرفیت دستگاه پر میکند.

لیست قیمت سیلیس فیلتر شنی 

سیلیس‌ها به سه دسته با ضریب یکنواخت 35/1 از سنگ‌های مخصوص و درجه خلوص استاندارد در داخل دستگاه فیلترشنی تقسیم می‌شود:

  1. سیلیس نمره یک از قطر 0/5 تا 1/5 میلی متر (%60 شن ریز در بخش بالایی دستگاه)
  2. سیلیس نمره دو از قطر 2 تا 3/5 میلیمتر (%20 شن متوسط در میان فیلتر شنی)
  3. سیلیس نمره سه از قطر 4 تا 8 میلی‌متر (%20 شن درشت در کف فیلترشنی)

انواع شیرها در فیلترهای شنی

سه مدل شیر برای استفاده در فیلترهای شنی وجود دارد. این انواع شامل شیر پروانه‌ای و فلکه‌ای به شکل چهار فلکه یا موازی، شیر دستی 4 کاره (نصب از بالا و بغل)، شیر چندکاره تمام اتوماتیک ( دارای قابلیت تنظیم زمانی و عبور آب) میشود. تفاوت این نوع قطعات فیلتر شنی در کارایی و عملکرد آن‌ها است. مثلا شیرهای اتوماتیک صافی شنی قابلیت برنامه ریزی با توجه به میزان گذر آب و بر اساس تنظیم زمان کار فیلتر را دارا می‌باشند.

شرکت فیلتر شنی ctr با نام تجاری گروه کارخانجات CTR  بهترین مهندسان را جهت طراحی و محاسبه انواع فیلترهای شنی دارا است. شما می‌توانید برای مشاوره و اطلاع از قیمت‌ها با کارشناسان فنی این کمپانی تماس برقرار نمایید.