فیلتر شنی استخر چیست؟

فیلتر شنی استخر و جکوزی

محاسبه فیلتر شنی برای استخر و جکوزی
۲۹ فروردین ۱۳۹۷ | ۱۰:۰۱ گزیده اخبار فیلتر شنی CTR
تعداد بازدید:۱۷۰
فیلتر شنی استخر و جکوزی از تجهیزات  تصفیه آب استخر، که جهت پاکسازی، تصفیه و بالابردن کیفیت آب از فیلتر استخر و جکوزی یا صافی شنی استفاده می‌شود. هنگام گزینش فیلتر شنی استخر باید نوع فیلتراسیون، برند و ظرفیت آن را بطور دقیق محاسبه کرد. از برندهای معروف فیلتر شنی می‌توان ایمکس و هایوارد را نام برد. فیلتر استخر جهت ضد عفونی، باکتری زدایی جریان آب، حذف جامدات و املاح معلق کاربرد دارد. جهت پاکسازی باکتریها بایستی یک لایه کربن فعال هنگام ساخت فیلتر شنی استخری و جکوزی استفاده کرد. نوع دانه بندی سیلیس فیلتر استخر و جکوزی بصورت درشت، متوسط و شکری می‌باشد. فیلتر شنی با مکانیزمی کاملاٌ طبیعی، بصورت فیزیکی باعث بالابردن کیفیت آب می‌گردد. در این مقاله انواع صافی شنی فایبرگلاس، گالوانیزه، دست دوم، فولادی، محاسبه ظرفیت دستگاه تصفیه یا فیلتر برای استخر، راهنمایی نصب انواع آن و  مقایسه برند های ایمکس و هایوارد خواهیم پرداخت.
فیلتر شنی استخر و جکوزی

فیلتر شنی استخر و جکوزی از تجهیزات  تصفیه آب استخر، که جهت پاکسازی، تصفیه و بالابردن کیفیت آب از فیلتر استخر و جکوزی یا صافی شنی استفاده می‌شود. هنگام گزینش فیلتر شنی استخر باید نوع فیلتراسیون، برند و ظرفیت آن را بطور دقیق محاسبه کرد. از برندهای معروف فیلتر شنی می‌توان ایمکس و هایوارد را نام برد. فیلتر استخر جهت ضد عفونی، باکتری زدایی جریان آب، حذف جامدات و املاح معلق کاربرد دارد. جهت پاکسازی باکتریها بایستی یک لایه کربن فعال هنگام ساخت فیلتر شنی استخری و جکوزی استفاده کرد. نوع دانه بندی سیلیس فیلتر استخر و جکوزی بصورت درشت، متوسط و شکری می‌باشد. فیلتر شنی با مکانیزمی کاملاٌ طبیعی، بصورت فیزیکی باعث بالابردن کیفیت آب می‌گردد. در این مقاله انواع صافی شنی فایبرگلاس، گالوانیزه، دست دوم، فولادی، محاسبه ظرفیت دستگاه تصفیه یا فیلتر برای استخر، راهنمایی نصب انواع آن و مقایسه برند های ایمکس و هایوارد خواهیم پرداخت.

محاسبه فیلتر شنی برای استخر و جکوزی

قبل از محاسبه ظرفیت فیلتر شنی استخری جکوزی باید محل قرار گیری دستگاه را تعیین کنید. در واقع برای محاسبات این دستگاه، راحت ترین راه، مشخص کردن میزان دبی در گردش در هر ساعت از طریق لوله هاست. بر اساس میزان دبی که در هر ساعت قرار است از دستگاه عبور کند، ظرفیت صافی شنی محاسبه و برای استخر و جکوزی طراحی می‌گردد.

فیلتر شنی استخر چیست

همانطور که مستحضر هستید، آب درون استخر و جکوزی پس از مدتی در اثر عوامل گوناگون دچار آلودگی می‌گردد. برخی از پدیده های آلوده شدن آب عبارتند از، ایجاد بو، تغییر رنگ و کدر شدگی، ایجاد و تکثیر باکتری، تشکیل رسوب و پخش شدن ذرات گوناگون در آب استخر. با توجه به این موارد جریان آب پس از عبور از فیلتر سیلیسی باید تصفیه شود. بنابراین آب آلوده با ورود از طریق لوله به دستگاه تصفیه آب فیلتر شنی استخری با گذر از چندین لایه مواد طبیعی پاکسازی می‌شود. نازل پلاستیکی فیلتر شنی به عنوان یکی از قطعات مهم در این دستگاه، وظیفه پاشش و جلوگیری از ذرات سیلیس به مدار آب را برعهده دارد.

آب استخر توسط پمپ به سمت دستگاه تصفیه آب فیلتر شنی استخری جکوزی هدایت شده و پس از عبور از بستر یا زمینه لایه های سیلیسی به کلر زن وارد می‌شود. چنانچه آب وارده به استخر بایستی گرم شود، ابتدا باید به قسمت هیتر گرمایشی رفته و سپس به بخش کلر زنی وارد گردد.

فیلتر شنی استخری / فیلتر شنی جکوزی / فیلتر شنی استخر

انواع فیلتر شنی استخر و جکوزی

 • دستگاه تصفیه آب استخر ته باز

در این مدل از انواع صافی های شنی استخری، سطح لایه سیلیسی در تماس با هوا است. همچنین جریان آب در این نوع فیلتر شنی استخری به واسطه نیروی ثقل یا وزن سیال است. به دلیل فشار اندک جریان سیال، این امر به آهستگی صورت می‌پذیرد.

 • فیلتر استخر ته بسته

مخزن فیلتر شنی استخر محفظه ای بسته است به طوریکه آب استخر جکوزی به وسیله پمپ، با فشار به سمت سیستم هدایت می‌شود. سیلیس درون محفظه ای بسته قرار گرفته و سیال با فشار بالای روی آن پمپ می‌شود. سرعت خطی عبور جریان آب در فیلترهای شنی تحت فشار استخری افزون تر از گرید باز آن می‌باشد. در ساخت این مدل فیلتر های شنی تصفیه آب استخر، اغلب 3 لایه سیلیس درشت، متوسط و شکری در نظر می‌گیرند. سیلیس درشت در سایز های 3 تا 8 میلیمتر در کف مخزن قرار داشته که سایز آن بسته نوع نازل می‌تواند تغییر کند. سیلیس های دانه متوسط لایه دوم در تصفیه آب هستند که قطر دانه ها بین 1 الی 3 اینچ میباشد. لابه اخر همان سیلیس شکری است که قطر دانه های آن تقریا 5/0 میلیمتر است.

برای خواندن مطلبی با عنوان فیلتر شنی تصفیه فاضلاب کلیک کنید.

در حقیقت جریان سیال با گذراز چندین لایه سیلیس فیلتر شنی استخر به صورت مرحله ای ذرات معلق آن، زدایش می‌یابد. جذب و فیلتراسیون نهایی جریان آب بر عهده بخش شکری دستگاه می‌باشد. لایه یا ردیفهای دیگر در واقع از خروج ذرات سیلیسی شکری جلوگیری می‌کنند. نکته قابل توجه این است که در برخی صافی های شنی تصفیه آب یک لایه سیلیس درشت در بالای شکری قرار گرفته‌اند. این امر باعث شده تا در هنگام احیا و یا به عبارتی بک واش سیلیس های شکری از آن خارج نشود.

ساخت فیلتر شنی جکوزی گالوانیزه فلزی فولادی

بدنه فیلتر شنی استخر فلزی از ورقه های فولاد ST37 ساخته شده است. به دلیل عدم عبور نور خورشید از سطح بدنه، اجازه رشد جلبک را نمی‌دهد. در واقع برای رشد باکتری و جلبک به مثلث، نور، گرما و رطوبت نیازمندیم. همانطور که میدانیم رطوبت و گرما به طور طبیعی هست و قابل جدا شدن از سیستم نیست. اما با جلوگیری از عبور نور از بدنه، می‌توان از تشکیل جلبک جلوگیری به عمل آورد. در مقایسه با فیلتر شنی های فایبرگلاس، گرید فولادی تمامی مزایا را دارا می‌باشد. با این تفاوت که در این دستگاه دفورمه شدن وجود ندارد. همچنین در طی کار سالیانه امکان پوسیدگی آن وجود دارد و باید مرتب در دوره های آورهال استخر، فیلر سیلیسی را رنگ آمیزی کرد.

راهنمای نصب فیلتر شنی استخر و جکوزی

 1. در قدم اول باید متناسب با ظرفیت فیلتر شنی سیلیس و کربن را تهیه کرد.
 2. صافی شنی استخری جکوزی را بعد از پمپ آب نصب نمایید.
 3. فندانسیون قرار گیری دستگاه میبایست بتنی بوده
 4. محل نصب دستگاه تصفیه آب سیلیسی نباید ارتفاعی بیش از 180 سانتیمتر از سطح استخر داشته باشد.
 5. صافی شنی فیلتر شنی باید نزدیک پمپ باشد تا فرآیند لوله کشی یا پایپینگ راخت تر امکان پذیرد.
 6. همچنین باید محل نصب به صورتی که به خط فاضلاب نزدیک باشد، اتخاذ گردد.
 7. در هنگام نصب گیج فشار فیلتر شنی باید رزوه آن را با نوار تفلون اببندی کنید.
 8. قبل از راه اندازی دستگاه از بسته بودن درپوش تخلیه اطمینان حاصل نمائید.
 9. اتصالات لوله و نازل را به یکدیگر متصل کرده و پس از نصب دستگاه روی آنرا بپوشانید.
 10. این امر سبب می‌شود تا از ورود شن و سیلیس به این قسمت جلوگیری به عمل آورده شود.
 11. سپس شن را با احتیاط داخل مخزن دستگاه ریخته و مراقب خم نشدن نازل و لوله متصل به آن باشید.
 12. واشر اورینگ شیر دستگاه تصفیه آب را با استفاده از موادی مانند روغن و گریس چرب کنید.
 13. واشر یا اورینگ شیر را با کمک روان کننده چرب نمایید و آنرا در گلویی شیر چند حالته قرار بدهید.

نحوه فیلتراسیون دستگاه تصفیه آب استخر و جکوزی

فرآیند پاکسازی آب استخر و جکوزی توسط فیلتر شنی، پروسه تماماٌ فیزیکی و طبیعی است. زیرا تمام لایه های فیلتراسیون آب متشکل از عناصر طبیعی است. در ادامه به بررسی هر یک از لایه های تصفیه آب خواهیم پرداخت:

 1. کربن فعال یا کربن اکتیودستگاه تصفیه آب:

این بخش از لایه های تصفیه آب در فیلتر شنی استخری جکوزی، جهت حذف باکتری ها و ضد عفونی کردن جریان آب استخر لحاظ شده است. همچنین این بخش سبب زدایش بو و رنگ از جریان سیال می‌شود.

 1. فیلترهای سیلیسی شنی دستگاه تصفیه اب:

لایه های سیلیس فیلتر شنی سبب حذف ذرات معلق نظیر گل و لای و سایر جامدات استخر در نوعی مکانیزم فیزیکی می‌گردد. در واقع جریان آب پس از عبور از چندین لایه سیلیس درشت، ریز و شکری ، ذرات معلق آن به طور کامل پاکسازی خواهد شد. این لایه ذرات معلق با اندازه ای بین  50 الی 100 میکرون را در صافی شنی استخری و جکوزی حذف می‌کند.

 1. زغال آنتراسیت در دستگاه تصفیه اب:

این بخش تقریبا مشابه کربن اکتیو در راستای پاکسازی و جدا سازی ترکیبات آلی، سموم و ناخالصی های محلول در آب قرار داده شده است. زغال آنتراسیت از ترکیبات طبیعی بسیار کهن در لایه های زمین بوده که تحت فشار بالا و دمای زیاد در پوسته های زیرین سیاره زمین تشکیل شده است. در حقیقت این بخش در سیستم تصفیه آب فیلتر شنی های استخری و جکوزی، جهت افزایش کیفیت آب آشامیدنی و استحمام قرار گرفته است. همچنین این لایه از فیلتر ذرات معلقی که در لایه های سیلیسی و شنی استخر گرفتار نشدند را جذب خود می‌نماید.

فیلترهای شنی استخر پرورش ماهی و کشاورزی

صافی شنی جکوزی فایبرگلاس FRP

این نوع از فیلتر یا صافی های شنی استخر و جکوزی در واقع دارای مخزن فایبرگلاس بوده که اعم آنها وارداتی است. در قیاس با فیلتر های شنی فلزی به لحاظ عدم پوسیدگی برتر هستند. به لحاظ قیمت یا بهای تمام شده آن در ظرفیت های پایین کمتر و در حجم بالا تقریباٌ قیمت برابر با گرید فولادی دارد. دستگاه های ساخته شده با متریال فایبرگلاس دارای دو مدل ته باز و ته بسته است. طراحی ته بسته از راندمان مطلوبی برخوردار برای تصفیه استخر نیست. نصب و راه اندازی آن دشوار بوده، به همین دلیل استفاده از آنها توصیه نمی‌گردد.

مزایای فیلتر شنی استخر و جکوزی فایبرگلاس FRP

 • عدم آفتاب سوختگی و پوسیدگی بدنه
 • آنتی یووی بودن بدنه
 • ضد جلبک و آنتی باکتریال
 • راندمان بالا در تصفیه آب استخر
 • قابل شستشو
 • عمر مفید و دوام بسیار بالا
 • از معایب آن: دفورمه شدن در اثر دمای بالا(پلیمری بودن ساختار بدنه)

قیمت فیلتر شنی استخر فایبرگلاس  هایوارد

فیلتر شنی های استخری فایبرگلاس و هایوارد اغلب به دلیل وارداتی بودن در ظرفیت های بالا با متریال های گالوانیزه و کربن استیل برابری می‌کند. فیلتر شنی های فایبرگلاس ته باز به لحاط قیمتی به دلیل کارکرد بهتر، گران تر می‌باشند.

مدیا فیلتر یا صافی شنی ترکیبی جکوزی چیست؟

در واقع به فیلتر شنی های استخری که علاوه بر لایه سیلیس از کربن اکتیو یا فعال و زغال آنتراسیت استفاده می‌نمایند. در این بخش به این سوال ها خواهیم پرداخت. در چه صورت در فیلتراسیون آب استخر و جکوزی از کربن اکتیو و انتراسیت استفاده می‌شود. چنانچه مدار آب پس از ورود به فیلتر شنی به کلر زن رود، نیازی به استفاده از لایه کربن فعال نیست. لایه کربنی در واقع به طور ویژه برای حذف باکتری ها طراحی شده است.

برای مطالعه انواع فیلتر شنی تصفیه آب کلیک کنید.

چنانچه ضد عفونی تصفیه آب استخر و جکوزی قرار است با دستگاه کلر زن و یا بصورت دستی با کلر ضد عفونی شود. نیازی به هزینه اضافی در بکار گیری لایه کربنی وجود ندارد. برای حذف رنگ، بو، طعم ترکیبات آلی می‌توانید از زغال انتراسیت با قیمت پایین استفاده نمایید. مدیا فیلتر شامل یک صافی شنی استخری با لایه های سیلیسی و کربنی است. علاوه بر حذف ذرات تا قطر 50 میکرون در اغلب 3 لایه، برای حذف باکتری، سموم، رنگ، بو و حلال ها از لایه طبیعی کربن فعال یا آنتراسیت بهره می‌بریم.

نحوه انتخاب لایه های فیلتر شنی

 1. وجود تحهیزات تصفیه آب استخر نظیر مخازن RO، کلر زن بعد از فیلتر شنی: نباید به هیچ وجه کلر باقی مانده آب استخر وارد دستگاه تصفیه آب شود. به این منظور برای جلوگیری از ورود کلر، لایه کربن اکتیو مرغوب را در فیتر سیلیسی استخر قرار داده تا از کلر را به خود جذب نماید. توصیه می‌شود از گرید های مرغوب نظیر سوئدی اصل برای جذب کلر استفاده کنید. در واقع آب استخر و جکوزی ابتدا وارد صافی شنی، سپس به دستگاه تصفیه آب مانند RO رفته و بعد از آن وارد کلرزن می‌گردد.
 2. وجود کلر زن بعد از صافی شنی: در این صورت نیازی به استفاده از کربن اکتیو نمیباشد. چون باکتری و سموم موجود در آب استخر و جکوزی توسط، کلر از بین خواهد رفت. به همین منظور تنها از زغال آنتراسیت برای تصفیه رنگ، بو و طعم آب، استفاده می‌گردد.

قیمت خرید صافی شنی جکوزی

با توجه به متریال سازنده آن و ضخامت ورقه های سازنده صافی شنی استخر جکوزی، قیمت آن متغییر است. صافی های سیلیسی از سه جنس، فایبرگلاس، گالوانیزه و کربن استیل ساخته می‌شوند. ضخامت ورقه ها و در واقع ابعاد دستگاه با تاثیر گذاری بر وزن و میزان متریال مصرف شده، از فاکتورهای مهم در تغیین قیمت فیلترهای شنی استخری هستند. نوع نازل یا همان پلیمری یا برنجی بودن سیستم پاشش آب در فیلتر سیلیسی از دیگر عوامل موثر بر قیمت خرید فیلتر شنی می‌باشد. از مهم ترین پارامتر های مهم در قیمت گذاری و تعیین نهایی بهای فیلتر شنی استخری جکوزی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برند و نوع شیر (آنالوگ و اتوماتیک)
 • ابعاد، ضخامت، وزن و متریال سازنده
 • جنس تولید نازل (پلاستیکی یا برنجی)
 • کیفیت سیلیس و برند کربن فعال و آنتراسیت
 • شیر آلات لوله کشی و تجهیزات جانبی

قیمت خرید فیلتر شنی فلزی گالوانیزه و دست دوم

گرجه خرید و فروش فیلترشنی های دست دوم به نظر ناکارآمد باشد، اما در برخی موارد به جهت کاهش هزینه های تاسیساتی استخر مناسب است. چند نکته که درباره خرید فیلتر شنی های دست دوم به ویژه فلزی و گالوانیزه باید بدانید. فیلتر شنی های فلزی دست دوم به دلیل قرارگیری مداوم در مجاورت رطوبت آب و عدم رسیدگی مناسب در دوره های آورهال دچار پوسیدگی می‌شوند. بنابراین به هنگام خرید و فروش صافی های شنی دست دوم، حتما از سالم بودن آن و عدم پوسیدگی اطمینان حاصل کنید. قبل ازاستعلام قیمت و خرید و فروش فیلتر شنی استخری دست دوم ، هزینه آورهال آن را براورد نمایید.

آنچه که سبب تعیین قیمت فیلتر شنی گالوانیزه می‌شود، در حقیقت ضخامت ورق، و دقت در هنگام جوشکاری است. وزن دستگاه و نوع ظراحی آن متناسب با سیستم تصفیه آب استخر، می‌تواند بر بهای تمام شده تجهیز موثر باشد. جهت مشاوره در خصوص خرید فروش استعلام قیمت راه اندازی تعمیر نصب صافی سیلیسی استخر و جکوزی می‌توانید با کارشناسان شرکت فیلتر شنی CTR تماس حاصل نمایید.